Menu

Aloe ferox, Aloe perryi, Aloe secundiflora: Sestry Aloe vera

Aloe perryi, United States Botanic Gardens, Washington, USA

Z hlediska komerčního využití se největšího zájmu těší mimo Aloe vera také Aloe secundiflora, Aloe ferox a Aloe perryi. Bývají pěstovány pro účinné látky obsažené v gelu podobně jako je tomu u Aloe vera. S Aloe secundiflora, Aloe ferox a Aloe perryi se teď blíže seznámíme.

More...

Aloe ferox Miller

Popis rostliny: Rostlina tvoří kmínek, který zpravidla dorůstá okolo 2 m. Matně zelené, našedlé či šedozelené listy jsou až 100 cm dlouhé a 15 cm široké. Okraje jsou posety tmavými zuby. Sytě oranžově červené, vzácně i bílé nebo žluté květy jsou uspořádány do květenství, které se obvykle větví od 5 až 12 hroznů. Ve své domovině kvete od května do listopadu. Od jiných aloí ji lze rozeznat dle nevětveného kmínku, jednotně zbarvených květů a vzpřímených květenství.

Rozšíření: Lesotho, Jižní Afrika.

Další informace: Aloe ferox bývá často nabízena komerčními supermarkety. Krátkodobě snese pokles teplot až k -4 st. Celsia.

Aloe ferox, Springs Preserve Garden, Las Vegas, USA

Foto: Aloe ferox, Springs Preserve Garden, Las Vegas, USA

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aloe_ferox_1.jpg

Autor: Stan Shebs

Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Aloe perryi Baker

Popis: Velké, zelené až modrozelené listy, které jsou 30-35x7,5 cm velké, bývají uspořádány po 12-30 ks v růžici vyrůstající na nejvýše 30 cm vysokém kmínku. Listy mají na okrajích světle hnědé, 4 mm velké zuby. Květní stvol vytváří obvykle 2-3 ramena a vynáší válcovité hrozny šarlatových až jasně červených květů do 50-60cm výšky. 20-25 mm velké věty mají zelenou špičku a po odkvětu se barví žlutě.

Rozšíření: Jemen, Sokotra.

Další informace: Roste se především na vápenci. Její pěstování v domácím prostředí je poměrně snadné, ovšem roste relativně pomalu.

Aloe perryi, United States Botanic Gardens, Washington, USA

Aloe secundiflora Engler

Popis: Tato převážně solitérně rostoucí aloe vytváří až 1 m širokou kompaktní růžici světle zelených lesklých listů. Listy mají variabilní velikost a jejich okraje nesou hnědé, 4-6 mm velké zuby, které rostou přibližně s 10-20mm rozestupem. Rostlina bez kmínku nebo jen s velmi krátkým kmínkem kvete prakticky po celý rok korálově červenými až růžovými květy, které jsou uspořádány do 10-20 cm velkých hroznů. Tyto hrozny vyrůstají na mnohonásobně větveném, 1-2 m vysokém stvolu. Doba kvetení přitom závisí zejména na nadmořské výšce a lokalitě.

Rozšíření: Keňa, Tanzanie, Etiopie, Sudán, Rwanda.

Další informace: Je to jedna z nejznámějších aloí rostoucích v rovníkové Africe. Bezproblémový a odolný druh, který je hojný i ve sbírkách. Nicméně roste poměrně bujně a při jejím přezimování nesmí teplota klesnout pod 12 st. Celsia.

Aloe secundiflora, Leaning Pine Arboretum, California Polytechnic State University, USA

Foto: Aloe secundiflora, Leaning Pine Arboretum, California Polytechnic State University, USA

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aloe_secundiflora_-_Leaning_Pine_Arboretum_-_DSC05745.JPG

Autor: Daderot

Licence: Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Všechny tyto aloe jsou pěstovány na plantážích a využívány v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu stejně jako aloe pravá. Největší podíl však zaujímá právě Aloe vera. Pokud si chcete přečíst více o této rostlince, přejděte zde. V případě, že byste si rádi pěstovali doma svou vlastní Aloe vera, podívejte se na tento příspěvek. Jestliže rádi a často cestujete, možná by vás zaujaly botanické zahrady a jiné instituce s rozsáhlými, veřejně přístupnými sbírkami aloí. Na příště chystám příspěvek o účinných látkách, které jsou na těchto rostlinách tím nejcennějším.

Leave a Comment:

Leave a Comment: