Menu

Botanické zahrady s rozsáhlými sbírkami aloí: Kam se za nimi vydat (1.část)

Rozsáhlé a z botanického hlediska velmi cenné sbírky aloí nalezneme na všech světových kontinentech s výjimkou Antarktidy. Většinou jsou součástí botanických zahrad nebo zahrad univerzit či jiných vědeckých institucí, kde jsou pěstovány a zkoumány prakticky od dob jejich založení nebo byly věnovány štědrými dárci a zanícenými amatérskými pěstiteli. V první části cyklu o těchto pozoruhodných sbírkách aloí se podíváme do Spojených států, Zimbabwe, Austrálie a na Nový Zéland.

More...

Auckland Botanic Gardens

Lokalizace: Auckland, Nový Zéland

Popis: Geoff Etherington věnoval v roce 2015 botanické zahradě v Aucklandu rozsáhlou sbírku aloí (Více info zde http://fw.to/IIc3m0d). Botanická zahrada takto získala téměř 400 druhů aloí z celkem 550 dosud známých druhů. Návštěvníci zahrady zde mohou vnímat velmi širokou škálu všech barev, tvarů a vůní, které rod Aloenabízí.

Webové stránky instituce: www.aucklandbotanicgardens.co.nz

Insert Video
Insert Video

San Francisco Botanic Gardens

Lokalizace: San Francisco, Kalifornie

Popis: Tato botanická zahrada nabízí na svých 55 akrech rozsáhlé zahrady a otevřené prostory přes 8 tisíc různých druhů rostlin z celého světa. Zahrada je součástí parku Golden Gate a je považována za jednu z nejrůznorodějších botanických zahrad světa.

Webové stránky instituce: www.sfbotanicalgarden.org

The Huntington Library, Art Collections, and Botanical Gardens

Lokalizace: San Marino, Kalifornie

Popis: Nezisková organizace The Huntington byla založena v roce 1919. Součástí areálu je i pouštní zahrada, kde roste přes 200 druhů aloí včetně Aloe bainesii, která může dosáhnout výšky až 17 metrů. Aloe bainesii je v této sbírce nejvyšším exemplářem.

Webové stránky instituce: http://www.huntington.org

Insert Video
Insert Video

Los Angeles County Arboretum and Botanic Garden

Lokalizace: Arcadia, Kalifornie

Popis: Los Angeles County Arboretum and Botanic Garden je botanická zahrada situovaná východně od Pasadeny ve slunné Kalifornii. Kolekce rostlin pěstovaných na 127 akrech jsou primárně uspořádány podle geografických oblastí. Naleznete zde sbírky rostlin afrických, australských, středomořských, jihoamerických, severoamerických i asijských a pozoruhodné taxonomické sbírky zejména akácií, aloí, eukalyptů, magnólií, cykasů a dalších.

Webové stránky instituce: www.arboretum.org

Ewanrigg Botanical Garden

Lokalizace: Harare, Zimbabwe

Popis: Velmi obsáhlá sbírka aloí a cykasovitých rostlin je situována severovýchodně od Harare, Zimbabwe. Zaujímá celkem 1,5 hektarů a slouží ke studiu domácích i exotických druhů rodu Aloe a dalších subtropických rostlin.

Webové stránky instituce: http://www.zimparks.org/index.php/parks-overview/botanic-gardens/ewanrigg-botanic-gardens

Insert Video
Insert Video

Desert Botanical Garden

Lokalizace: Phoenix, Arizona

Popis: Botanická zahrada ve Phoenixu má velmi zajímavý systém evidence rostlin, který najdete na tomto odkazu: http://livingcollections.org/dbg/Home.aspx. Pokud zde zadáte do vyhledávacího políčka klíčové slovo „aloe“, systém vyhledá celkem 1149 záznamů – jedinců z rodu Aloe. Tento promyšlený evidenční systém poskytuje cenné informace pro vědecké pracovníky po celém světě a právem je tato sbírka považována za jednu z nejrozsáhlejších sbírek pouštních rostlin na světě.

Webové stránky instituce: https://www.dbg.org/living-plant-collections

Royal Botanic Gardens Victoria

Lokalizace: Melbourne, Austrálie

Popis: Pouštní zahrada v rámci Royal Botanic Gardens Victoria ukazuje mimořádný sortiment kaktusů, aloí, agáve a bromélií. Celá tato kolekce, která skýtá přes 1 tisíc rostlin včetně minimálně 100 exemplářů vzácných druhů, oslavila nedávno 60 let své existence.

Webové stránky instituce: https://www.rbg.vic.gov.au/

YouTube kanál instituce: https://www.youtube.com/channel/UCSVV1rE_DbHr8MPzFu9g5WQ

Insert Video

Všechny tyto botanické zahrady stojí jistě za návštěvu. Díky jejich poloze jsou však pro většinu z nás těžko dostupné. Věřím, že alespoň krátká videa přiložená u každého příspěvku, přiblíží atmosféru v jednotlivých zahradách. Napište mi dole do komentářů, kterou botanickou zahradu nebo sbírku byste rádi viděli ze všeho nejvíc. Pokud si chcete také vyzkoušet pěstování aloí, mohl by vám pomoci příspěvek ZDE. Rozsáhlé pojednání o historii aloí uvádí příspěvek Lékař v květináči. Sledujte dále tento blog a dozvíte se brzy příběh mladé ženy, které aloe doslova změnila celý život.

Leave a Comment:

Leave a Comment: